Katoforeza w F-mie "WOJTEX" w Lesznie WKP.

W końcu 2010 r. zaprojektowałem malarnie , składającą się z dwóch  linii do malowania wsywek fryzjerskich ( szpilki do włosów).

-- Jedna z linii pazcująca na farbie katoforetycznej czarnej ( z F-my BASF) została uruchomiona w lutym 2011

-- druga linia przeznaczona do farby bezpigmentowej z do oddzielnego barwienia  , zostanie prawdopodobnie uruchomiona w II kw. 2011.

Obie linie sa wyposazone w oddzielne obiegi technologiczne z zastosowaniem płukania ultrafiltratem  oraz w obiegi elektrodializy .

dla obu linii zastosowano wspólne odtłuszczanie alkaliczne   ( zał. zdjęcia)

Uzupełniając powyższe informacje : -- od maja 2011 r. pracuje już linia katoforetycznego malowania szpilek na kolor złotopodobny, z tym ,że F-ma "WOJTEX" zastosowała farbę  pigmentowaną w kolorze złotym  zamiast bezbarwnej do barwienia w następnej operacji. (tańsza farba) .

Zmiana ta ma zalety o tyle ,że eliminuje barwienie  oraz wadę ,że nie ma możliwości zmiany odcienia zabarwienia i różnica w grubości powłoki na szpilkach zawieszonych na zawieszce  może powodować zmianę odcienia. Przy czym zmiana koloru wymaga zmiany farby , co nie jest konieczne w stosowaniu farby bezbarwnej z barwieniem na dowolny kolor. ( co ilustrują załączone zdjęcia)

Linie są dość wydajne  o możliwości malowania ponad 1000 m2 powierzchni szpilek na miesiąc.